Projelerimiz

Yetim

Yetim

Neden Yetim Projesi?

Dünyada yaşanan savaş, göç, doğal ölüm, kaza ve afetler geride her zaman bir çocuk bırakıyor. Unicef’e göre 0-17 yaş arasında anne ve babasını kaybeden her çocuk yetim olarak adlandırılıyor. 21. Yüzyılda yaşanan savaşların, zorunlu göçlerin ve afetlerin gerisinde 400 milyondan fazla çocuğun yetim kaldığı tahmin ediliyor. Acil durumlarda ilk anda ulaşılamayan çocuklar kimi zaman çocuk istismarcılarının, organ mafyalarının ya da fuhuş çetelerinin eline düşüyor, kimi zaman da zorlu yaşam koşullarının altında herhangi bir gözetimden uzak yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Yetim çocukların yaşadığı psikolojik zorlukların tarifi ise mümkün değil.

YEDİ BAŞAK Ne Yapıyor?

Yemen, Suriye, Irak, Filistin, Afganistan gibi savaş ve çatışmaların uzun yıllar devam ettiği bölgelerde yetim kalan çocukların hayatlarını güvenli ve sağlıklı ortamlarda devam ettirebilmesi, eğitim hizmetlerinden yararlanabilmesi için yardım kuruluşlarının zorunlu desteğine ihtiyacı var. Yedi Başak , her nerede olursa olsun; din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin kimsesiz, korunmaya muhtaç ve istismara açık çocukları korumak, ihtiyaçlarını gidermek ve aile sevgisinden mahrum bırakmamak amacıyla Türkiye ve Dünya’daki yetim çocuklarımıza projeler üreterek daha kaliteli hayat standartlarını ulaşmasını sağlıyoruz. Bu kapsamda;

  • Yetim Hamiliği Projesi,
  • Yetim Eğitim Yardımı,
  • Yetim Giyim Yardımı,
  • Yetim Ramazan Yardımları,

ile sevgiye hasret gönüllere umut olmaya çalışıyor ve bu projeler ile özellikle savaş bölgelerinde yetim kalan çocukları kayıp raporlarında sıradan bir rakam olmaktan çıkarıp, onların yaşam koşullarını iyileştirmek için çalışıyoruz.

Yetimler konusundaki hassasiyetimiz Hakkın bize yüklediği mesuliyet duygusunun bir sonucudur. Biz, Peygamber Efendimizin (s.a.v) “Kendi yetimini veya başkasına ait bir yetimi himaye eden kimseyle ben cennette şöyle (işaret ve orta parmağını göstererek) şöyle bulunacağız” Hadis-i Şerifini kendimize rehber edindik ve bu sorumluluk bilinci ile çalışıyoruz.

Yetim Hamilik Sistemi

Dünyanın dört bir yanında ailelerini kaybetmiş yetim çocuklarımız için yetim hamilik sistemi ile çocuklarımızın aylık gerekli gıda yardımı, giyim yardımı, kırtasiye yardımı ve barınma ihtiyaçları karşılanmaktadır. Türkiye‘de ve özellikle savaş, doğal afetler ve yoksulluk bölgeleri Gazze, Yemen ve Afrika’da yetimlerin ihtiyaçlarını karşılamak ve nerede olursa olsun kimsesiz çocuklarımızı aile şefkatine kavuşturmak adına, yetim hamilik  sistemini oluşturduk. Böylece siz hayırseverlerimiz bir yetimin aylık giderlerini karşılayarak, hem yetim bir çocuğun yüzünü güldürecek hem de onların daha iyi bir geleceğe sahip olmasına vesile olacaksınız.

Yetim hamiliği olan ailelerimize, yetim çocuğumuzun bilgilerinin bulunduğu formu e-mail veya posta yoluyla gönderilerek gerekli bilgilendirme yapılır Yedi Başak yetim sponsorluğu olan hayırseverimize, yılda 1 kez olmak üzere, hamisi olduğu yetimin  görüntüleri gönderilir. Ayrıca yetimler ile konuşmak isteyen hamilerimiz, formda geçen iletişim bilgileri ile görüşebilir ve yalnız olmadıklarını göstererek manevi destek de sağlayabilirler.

                                    

Sen Nasıl Destek Verebilirsin ?

Yetim Projelerimize Kurumsal Hesap Numaralarımız, PTT Posta Çeki Hesabı ve Web Sitemizden Online Bağış Seçeneklerini kullanarak bağışta bulunabilir, ihtiyacı olan yetimlerin gülümsemelerine vesile olabilirsiniz.

Her türlü soru ve önerileriniz için Yedi Başak Kurumsal İletişim Hattından (0553 886 7777) destek alabilirsiniz.

Havale ve Eft yoluyla Su kuyusu bağışı yapan bağışçılarımız Açıklama Kısmına

Örn: “Bağışçı Adı Soyadı”-“Özel Bağış Adı (Yetim Hamisi, Yetim Havuzu , Yetim Giyim Yardımı Vs.)”-“Mobil Telefon No” şeklinde belirtmeniz durumunda bağışınız en doğru şekilde yerine ulaşacaktır.

Aileniz, arkadaş grubunuz, iş arkadaşlarınız veya akrabalarınızla bir araya gelerek yetim hamisi olabilir veya Yetim projelerimize dilediğiniz miktarda bağışta bulunabilirsiniz.

ZİRAAT KATILIM - Hesap No:159591-1  -  TR14 0020 9000 0015 9591 0000 01 

Şube: Gaziantep Şubesi

Şube Kodu: 14

Hesap AdıYedi Başak İnsani Yardım Derneği
Swift KoduTCZBTR2AZKB

 

Kronolojik Faaliyet Takvimi

Sıkça Sorulan Sorular

Yetim Hamiliği (sponsorluğu) İçin Bölge Seçebilir miyim ?
Hamisi (Sponsoru) Olduğum Yetime Ayni Bağış Gönderebilir miyim ?
Yetim Çocuklarla Görüşme İmkanımız Var mı ?
Yetim Çocukları Evlat Edinebilir miyim ?
Hamisi (sponsoru) Olduğum Yetimi Değiştirebilir Miyim Ve Sayısını Artırabilir miyim ?
Yetim Hamilikleri(Sponsorlukları)Yetime Ulaştırılamadığı Takdirde Nasıl Bir Yol İzlemektesiniz ?
Yetim Çalışmalarının Amacı Nedir ?
Hangi Çocukları Yetim Kapsamında Değerlendiriyorsunuz ?
Yetim Yardımları Hangi Sıklıkla Yapılıyor ?
Kimler Yetim Sponsoru (hamiliği) Olabilir ?
Bir Yetime Nasıl Hami (sponsor) Olabilirim ?
Bir Yetim İçin Aylık Ne Kadar Ödeme Yapmam Gerekiyor ?
Yetim Hamisi Olduktan Sonraki Süreç Nedir ?
Ayda 125 Lira İle Bir Çocuğun Hangi İhtiyaçları Karşılanıyor mu ?
YediBaşak Yetim Sponsorluk Sistemi'nde Organizasyon Masrafı Alınıyor mu?
YediBaşak Yetim Çalışmalarına Dilediğimiz Miktarda Katkıda Bulunmak Mümkün mü ?
Yetim Çocuklarla İlgili Gönüllü Omak İçin Ne Yapmak Gerekiyor ?

Yardım Kuruluşu Yedi Başak İnsani Yardım Derneği 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 7. maddesi uyarınca T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü tarafından verilen 14/09/2020 tarih ve 23280 sayılı Olur’ları ile Yardım Toplama iznine sahiptir. 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 16. Maddesi gereğince T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü birimlerince denetlenmektedir.

Yedi Başak İnsani Yardım Derneği vergiden muaf değildir. Dernek Kütük Numarası: 27-020-004 – Gazikent Vergi Dairesi – Vergi Numarası 946 024 6979

5520 sayılı kurumlar vergisi kanununa göre derneğimiz kurumlar vergisi mükellefleri arasında yer almamaktadır. Online Bağış sayfamızdan yapmış olduğunuz bağışlardan vergi ve banka kesintisi alınmamaktadır. Yaptığınız bağışın tamamı derneğimize ulaşmaktadır.