Gündemdeki projeler

Vakit Vefa Vakti

Vakit Vefa Vakti

Koranavirüs (Covid 19) Nedir ?

Son günlerde dünyayı etkisi altına alan COVID 19, koronavirüsün yeni bir türü.

Belirtileri ilk olarak 2019 yılı Aralık ayında Çin’in Vuhan Eyaletinde bir grup insanda saptandı.13 Ocak 2020’de ise tüm dünyayı etkisi altına alan yeni bir pandemik hastalık olarak tanımlandı. COVID 19, SARS ve bazı soğuk algınlığı türleri ile benzer özelliklere sahip.

Aylardır bütün dünyayı etkisi altına alan virüs dünyada 10 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine ve pandemi alarmına sebep oldu. Ülkemize geç gelmiş olmasına rağmen etkisini gün geçtikçe arttırıyor. Virüs, Sağlık Bakanlığı verilerine göre 18 Mart 2020'dan bu yana onlarca vatandaşımızın hayatını kaybetmesine sebep oldu.Diğer virüslere göre 30 kat daha bulaşıcı olan koronavirüsten korunmanın en iyi yolu hijyen ve sosyal izolasyona dikkat etmektir.

Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği 14 maddeye kesinlikle uyulmalıdır. Yedi Başak olarak 3 kıta 20 ülkede yardıma ihtiyacı olan herkesin yanında yer aldık. Aziz Milletimiz bugüne dek yardıma ihtiyacı olan her mazlumun yanında olmuş, susuz yüreklere su, aç kalanlara aş, açıkta kalanlara da barınak olmuştur. Bugün ise bizim, bize ihtiyacımız var bu kapsamda Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu Biz Bize Yeteriz kampanyasına destek vermekteyiz.

YEDİ BAŞAK Ne Yapıyor ?

Yedi Başak toplumun yapı taşı olan ailenin ayakta tutulması için gayretle çalışıyor. Toplumu da hep birlikte ayakta tutacağımıza inanıyoruz. Bu nedenle halkımızı birlik olmaya davet ediyoruz. Vakit Vefa Vakti sloganıyla yola çıkıyor, İlk olarak en yakınımızdan başlayıp, İçişleri Bakanlığı’nın oluşturduğu Vefa Sosyal Destek Grubunun içinde yer alarak Vefa Destek Gurubunun ve derneğimizin tespit ettiği ailelere ihtiyaç duyulan yardımları ulaştırıyoruz.

Onlar bizim ailemiz, büyüklerimiz... Dizlerinin diplerinde daha dinleyecek çok hikayemiz, alacak çok nasihatimiz var diyerek yakınlarında olacağımız 65 yaş ve üstü büyüklerimizi yalnız bırakmayarak destek olmaya çalışıyoruz.

Ramazan çalışmalarımızı bu yıl sadece Suriye, Yemen, Arakan,Gazze gibi kriz bölgelerinde yürüteceğiz. Ramazan projelerimizi ülkemize destek olmak için öne aldık ve yurt dışı projelerimizin büyük bölümünü halkımızın ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştireceğiz.

Yedi Başak, bu zorlu süreçte, ailelere Gıda Kolisi, Sebze Meyve Sepeti, Alışveriş Kartı ve Hijyen Kolisi dağıtımı gerçekleştiriyor.

Ayrıca tespiti yapılan yaşlı ailelere evlerinde daha sağlıklı bir ortam sağlayabilmek adına gönüllü ekiplerimiz ile evleri dezenfekte çalışmalarını aralıksız sürdürüyoruz.

Yedi Başak olarak bu vesile ile imkanı olan herkesi; yaşlı, engelli, ihtiyaç sahibi ve bu süreçten olumsuz etkilenmiş olan insanımıza destek olmaya çağırıyoruz.

Sen Nasıl Destek Olabilirsin ? 

Vakit Vefa Vakti kampanyamıza Kurumsal Hesap Numaralarımız, PTT Posta Çeki Hesabı ve Web Sitemizden Online Bağış Seçeneklerini kullanarak bağışta bulunabilirsiniz.

Dilerseniz derneğimizin şeffaflık ilkesi gereği yardım çalışmalarına katılabilirsiniz.

Her türlü soru ve önerileriniz için Yedi Başak Kurumsal İletişim Hattından  (0553 886 7777)  destek alabilirsiniz.

Havale ve Eft yoluyla kurban bağışı yapan bağışçılarımız Açıklama Kısmına Örn: “Bağışçı Adı Soyadı”-“Proje Adı (Gıda-hijyen )”-“Mobil Telefon No” şeklinde belirtmeniz durumunda bağışınız en doğru şekilde yerine ulaşacaktır.

 

Kronolojik Faaliyet Takvimi

Yardım Kuruluşu Yedi Başak İnsani Yardım Derneği 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 7. maddesi uyarınca T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü tarafından verilen 14/09/2020 tarih ve 23280 sayılı Olur’ları ile Yardım Toplama iznine sahiptir. 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 16. Maddesi gereğince T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü birimlerince denetlenmektedir.

Yedi Başak İnsani Yardım Derneği vergiden muaf değildir. Dernek Kütük Numarası: 27-020-004 – Gazikent Vergi Dairesi – Vergi Numarası 946 024 6979

5520 sayılı kurumlar vergisi kanununa göre derneğimiz kurumlar vergisi mükellefleri arasında yer almamaktadır. Online Bağış sayfamızdan yapmış olduğunuz bağışlardan vergi ve banka kesintisi alınmamaktadır. Yaptığınız bağışın tamamı derneğimize ulaşmaktadır.